Osallistu vuoden 2023 Renkajärvi -kuvakisaan

20.3.2023

Renkajärven valokuvakilpailun 2023 säännöt

1.    Kilpailu on avoin kaikille.

2.    Kuvien aihe on vapaa.

3.    Kilpailukuvien tulee olla kuvattu suojeluyhdistyksen toimialueella: Renkajärvellä, Kynnösjärvellä, Veittijärvellä tai Renkajoella tai niiden välittömässä läheisyydessä.

4.    Kilpailuaika päättyy maanantaina 8.5.2023.

5.    Kilpailuun voi osallistua vain digikuvilla.

6.    Kuvien enimmäismäärä on 10 kuvaa/kuvaaja.

7.    Kuvat tulee lähettää sähköpostiosoitteen kalenteri@renkajarvi.fi; jokainen kuva omana viestinään.

8.    Sähköpostiviestissä pitää mainita kuvaajan nimi, kuvauspaikka ja kuvassa mahdollisesti näkyvien henkilöiden nimet.

9.    Kuvien tulee olla ennen julkaisemattomia.

10.  Rajaukset ja sävy- yms. säädöt ovat sallittuja, ns. manipulointi ei, eli kuvia ei saa muokata totuudenvastaisiksi esimerkiksi poistamalla tai lisäämällä niihin elementtejä tai yhdistämällä kuvia.

11.  Osallistumalla kilpailuun kuvaaja antaa suojeluyhdistykselle ajallisesti rajoittamattoman oikeuden käyttää kuviaan korvauksetta yhdistyksen nettisivuilla ja painotuotteissa. Käyttöoikeus koskee myös yksityistä ”Renkajärveläiset”-nimistä Facebook-ryhmää, yhdistyksen Instagram-tiliä ja YouTube-kanavaa.

12.  Kuvaajan nimi voidaan julkaista, ellei kuvaaja sitä erikseen kiellä.

13.  Osallistuja vastaa siitä, että hänellä on oikeus lähettää kuvat kilpailuun omalla nimellään, ja että kuvissa mahdollisesti näkyviltä henkilöiltä on suostumus kuvien lähettämiseen ja julkaisuun. Pyydämme osallistujia ottamaan huomioon, että kilpailuun osallistuvia kuvia voidaan käyttää ilman erillistä lupaa yhdistyksen nettisivulla ja niitä voidaan julkaista myös sosiaalisessa mediassa yhdistyksen omalla tai tukemalla tilillä kuten Facebookin ”Renkajärveläiset-ryhmässä”.

14.  Jos kuvassa näkyy muiden mökkejä, on syytä muistaa yksityisyys: kysyä lupa tai pitää riittävä etäisyys.

15.  Suojeluyhdistys ei hae teknisesti hienoimpia kuvia vaan oivaltavimpia ja hauskimpia Renkajärvi-kuvia.

16.  Kilpailuun osallistuvista kuvista kootaan seuraava Renkajärvi-kalenteri.

17.  Kilpailun tuomareina toimivat Hämeenlinnan Kameraseuran aktiivijäsenet Anita Lehtonen (AFIAP) ja Johanna Lyömilä (SKsLSM, NSMif/b, EFIAP/s) sekä Pentti Mansukoski (AFIAP).

18.  Kolme parasta kuvaa palkitaan.

Huomioithan muuttuneen kuvien lähetysosoitteen! Kuvat lähetetään osoitteeseen kalenteri@renkajarvi.fi